TES Proje Makale Yazarlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

TES Proje Makale Yazarlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

tes-proje-makale-yazimi

tes-proje-makale-yazimi

TES Proje olarak çeşitli projeler için düzenli olarak kaliteli içerikler üreten yazar ağına sahibiz. Yazarlarımızın kalitesini korumak ve daha da geliştirmek amacıyla SEO uyumlu, okuması zevkli ve kolay makaleleri nasıl hazırladığımızı sizinle paylaşıyoruz.

Konu seçimi

Yazının konusu makaleyi talep eden tarafından belirlenebilirken zaman zaman makale yazarından da istenebilmektedir.
Makale yazarının konu belirlemesi gerekirse öncelikle insanların ilgisini çekebilecek, araştırma alanı olan ve kendisinin de yazabileceği bir konu seçmelidir. Bu konuyu seçmek için yazının girileceği siteye benzer siteler incelenebilir, konu fikirleri alınabilir. Ancak kesinlikle birebir başlık veya başka bir yer kopyalanamaz.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime konu başlığıyla alakalı olarak arama motorlarında en çok aranan veya aranabilecek terimlerden oluşmalıdır. Anahtar kelime sayısı konuya bağlı olarak değişebilir ancak en fazla 2 veya 3 tane olmalıdır.
Yazı boyunca anahtar kelime %3-5 yoğunluğunda geçmelidir. Her zaman kalın veya altı çizili şekilde yazılmalıdır. Ara başlıklardan birinde muhakkak asıl anahtar kelime geçmelidir.

Ara Başlıkları Belirleme

300 kelimelik bir yazıda en az 3 adet ara başlık geçmelidir. Ara başlıkla ‘h2’ etiketi içinde kullanılmalıdır. WordPress panelinde başlıklara ‘h2’ vermek gayet kolaydır. Sol üstteki alandan ‘paragraf’ kısmını ‘Başlık 2’ olarak değiştirmek yeterlidir.

Yazar Word dosyası içinde yazıyorsa Word dosyasının kendi özelliği olarak (Çoğu bilgisayarda) sağ üst köşede bulunan “Başlık 2” seçeneğini seçebilir.

Makale Yazımı

Bu ilk aşamalar tamamlandıktan sonra ara başlıkların akışına göre konu yazımına geçilir. Konu akıcı ve sıkmayan bir dille yazılır. Konuyu uzatma amaçlı kelimeler kullanılmaz. (Örn.:ondan sonra, ve daha pek çok bunun gibi, bununla beraber…)
Bu kelimeler elbet yazı akışı içinde geçebilir ancak okuyanı sıkacak ve yazıyı uzatacak şekilde değil.

Anahtar kelime yazının girişinde, bütün başlıklardan önce yapılan giriş kısmında en az bir defa geçmelidir.
Yazının bu giriş kısmı 50-150 kelime arasında olmalıdır. Bu sayı makalenin toplam uzunluğuna göre daha az da olabilir.

Görsel Seçimi

Yazı yazıldıktan sonra konu ve konunun içindeki meseleler bellidir. Bu konularla veya meselelerle alakalı araştırma yapılarak en uygun görsel bulunur. WordPress panelinde yazıya öne çıkan görsel olarak eklenir.

Eğer yazı WordPress paneline yazar tarafından eklenmeyecekse görsel seçilmesine genellikle gerek yoktur. Eğer görsel gerekliyse editör tarafından ayrıca belirtilir.

Kategori Seçimi

WordPress panelindeysek yazıyı yazdıktan sonra hangi kategori içinde değerlendirilecekse ona göre kategorisi seçilir.

Tüm bu aşamalardan sonra yazı artık hazırdır. WordPress panelindeysek, yazı site yöneticisinin onayına gönderilir.

Yazının Gönderilmesi

WordPress panelinde değilsek ve yazarın editöre bizzat yazı göndermesi gerekiyorsa, yazar yazıyı .doc veya .docx gibi Microsoft Word dosyası formatında kaydeder. Dosya ismi ise şu şekilde olur:
“Yazar ismi – Yazı Konusu – Kelime Sayısı.docx”
Örnek: “Tevfik Gülep – Makale Nasıl Yazılır – 351.docx”
Dosya isminin bu şekilde olması gerekmektedir.

Makale Yazım Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir