Kartvizit Tasarım

Kartvizit Tasarım

kartvizit-tasarim

kartvizit-tasarim

Kartvizit tasarım belki grafik tasarım alanının en eski iş koludur. Çünkü hem büyük hem küçük ve orta büyüklükte işletmeler çok eskiden beri kartvizit kullanıyorlar. Ama görsellik çağında bulunduğumuz bu dönemde kartvizit tasarımları artık eskisi gibi “Bizim matbaaya söyle halletsin ya” tarzında yürümüyor. Hala böyle yürütmeye çalışanların ise bu çalışma tarzıyla piyasada çok uzun tutunamayacağı açıktır.

Kartvizit Tasarım neden önemli?

Kartvizitler artık tek başına sadece isim numara ve adres içermekten çok daha fazla bir anlam ifade ediyor. Tek başına bir değer taşımaktan çok bir bütün olarak ele aldığımız kurumsal kimlik çalışmasının ellerde gezen en önemli parçası oldular. eskisi gibi matbaada “Şu renk güzel duruyor, şunu biraz sağa kaydır.” tarzında yaklaşımlarla kartvizit tasarlamak artık akla uygun değildir. Çünkü artık kurumsal kimlik dediğimiz çalışma ve bir firma için oluşturulan kimlik ile harmoni içinde uyumlu olması gerekiyor.
Bir orkestra düşünün, bir şefi var, yaylı çalgıları, üflemeli çalgıları, vurmalı çalgıları tam bir uyum içinde. Ama önlerde bir cırtlak ses bütün orkestranın düzenini bozuyor.
İşte kurumsal kimlik dediğimiz bu orkestraya çok benziyor. Tam bir uyum içinde. Her parçasının kendine has bir sesi olsa da hepsi bütün ile uyum içinde kendini gösteriyor ve resital ortaya çıkıyor. Kartvizit tasarımı ise bu bütün ile uyumsuz, ayaküstü hazırlanmış ve profesyonel olmaya bir tasarıma sahip olduğunda işler çok karışıyor ve her şey mahvoluyor.

Kartvizit Tasarımında dikkat edilmesi gerekenler

Baştan beri söylediğimiz gibi en önemli etken kurumsal kimlik ile uyum. Zaten kurumsal kimliğe sahip firmalar artık klasman yükseltmiş ve belirli bir yapıya sahip firmalardır. Bu sahip olunan düzenli, tertipli ve uyumlu kurumsal kimlik ile bütün oluşturacak şekilde renkleri desenleri yazı tipleri yazı fontları ve hepsinden önemlisi kendi içinde bütün bu faktörlerin birbiri ile uyumu göz önünde bulundurulur.
Firmadaki kartvizit sahibinin kartviziti verdiği müşterisinde bulunmasını istediği temel iletişim bilgileri kartvizitte bulunmalıdır. İsim, soy isim, telefon, mail ve günümüzde artık önemli hale gelen sosyal medya profilleri. Bu sosyal medya profilleri kartvizit tasarım üzerinde kurumsal kimliğe uygun biçimde logoya sahip olması tercih edilen bir durumdur.

Son olarak

Kartvizit tasarım işi basit görünse de kurumsal kimlik ürünlerinin bir bütünü tamamlaması gerekmesi açısından öneme sahiptir. Tam anlamıyla kurumsal kimliğe sahip olan firmalar için kartvizit tasarımı belirli bir şablonda olduğu için oturmuştur ve zorlanmadan kolayca ufak değişikliklerle bastırabilirler, ancak kurumsal kimlik olmadan, ortaya çıkan sonuçlar çoğu zaman göz zevki sahibi kişiler için çok rahatsız edici olabiliyor.

Bu konuda size profesyonel olarak kurumsal kimlik hizmetini sunuyoruz. Kurumsal kimlik hizmetlerimiz hakkımda tesproje.com/kurumsal-kimlik/ adresinden bilgi alabilir ve form doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir